Loading

Zegary 24-godzinne  wydawały mi się całkiem oryginalne. Ale gdzie tam! Prawdziwą kreatywnością wykazują się twórcy zegarów 6-godzinnych. Informację na ten temat znalazłam naprawdę przez przypadek. I o ile – racja, bez świadomości – widziałam zegary 24-godzinne w różnych miastach europejskich, o tyle 6-godzinne cuda są dla mnie całkiem nowym odkryciem! Odkryciem rodem z Tajlandii.

Wspomniany system odlicza 24 godziny w ciągu doby, ale dzieli ją na cztery części, liczące po sześć godzin każda. Niezły ubaw. Każda godzina występuje cztery razy dziennie! Całe szczęście każda ćwiartka ma swoją nazwę (07:00-12:59 to mong chao, 13:00-18:59 to bai mong, 19:00-00:59 to thum, a 01:00-06:59 to ti). Dwie pierwsze to ćwiartki dzienne, a dwie kolejne – nocne. Przy tak poplątanym systemie wydawałoby się, że to już naprawdę nie ma znaczenia. A jednak ma, i to kluczowe, w nazewnictwie. Owo mong występujące w nazwie godzin dziennych to nic innego jak onomatopeja dźwięku gongu (używanego w ciągu dnia), natomiast thum odzwierciedla dźwięk bębna. Ti oznacza uderzenie, natomiast chao i bai to kolejno poranek i popołudnie, nadane dla rozróżnienia dwóch pór dziennych w ciągu doby. Nic prostszego!

Mimo że system 6-godzinny stosuje się w Tajlandii obecnie głównie w mowie, czas w tym kraju wywołuje u obcokrajowców niemałą konsternację (może z wyjątkiem mieszkańców Laosu i Kambodży, w historii których przewinęły się tego typu zegary). Warto zrozumieć ten system, jadąc w tamte strony. Inaczej można przyjść na spotkanie z – bagatela – sześciogodzinnym opóźnieniem lub wyprzedzeniem.

Co ciekawe, zegar sześciogodzinny znajduje się również w rzymskim Palazzo Rondinini (skąd pobrałam zdjęcie :), ale to temat na osobny wpis.

PS: Wbrew pozorom nie przestałam malować zegarów na rzecz rozgryzania historii zegarmistrzostwa. Dzielnie podejmuję wyzwania techniczne przy oprawie i wykończeniu prac. Już wkrótce pokażę efekty! 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top