Loading

Czas na fascynujące miasto fresków czyli Padwę! Na wieży na Piazza dei Signori góruje tam przepiękny, dostojny zegar. Podczas gdy on odlicza godziny, dni, miesiące, fazy księżyca, ruch planet i znaki zodiaku, pod nim toczy się barwne, włoskie życie.

Jak donoszą źródła ów zegar został zbudowany pod koniec XIV wieku przez Jacopo Doni da Chioggia, następnie został zniszczony i na początku XV wieku odbudowany wg projektu Master Novello (który ponoć starał się jak najwierniej oddać zamysł poprzednika).

Wprawne oko dostrzeże, że na tarczy zegarowej czegoś brakuje! Nie ma tam wagi! Legenda głosi, że konstruktorzy, gdy nie otrzymali należnej sobie zapłaty za wykonanie dzieła, szybciutko usunęli znak sprawiedliwości 🙂 (Inna teoria zakłada, że Master Novello wzorował się po prostu na astrologii egipskiej (która obejmuje tylko 11 znaków zodiaku!)).

Niby widać podobieństwo do zegara weneckiego, a jednak jest całkiem inny. Niby też gwiaździste niebo, też sporo złota… a jednak tutaj całość wydaje się dużo bardziej poważna, może przez matematyczność środka. Jak Wam się podoba?

Zapraszam do galerii!

_MG_3042

Zapraszam też w zegarową podróż do Wenecji i Cremony!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top