Loading

Czas najwyższy zacząć pisać i solidnie rozgryźć temat ceramiki agatowej. To technika, która dzięki łączeniu ze sobą gliny w różnych kolorach, daje efekt plastra agatu. Właśnie ów efekt mnie elektryzuje! Odkąd pamiętam, z zachwytem przyglądałam się temu geodowemu wytworowi natury. Oprócz tego, że niezaprzeczalnie cieszy oko, niesie za sobą całą gamę właściwości, których wpływ na zdrowie ludzkie nie sposób wprost zliczyć.

Niestety o ceramice agatowej nie pisze się w internecie zbyt wiele. Pojawia się pod różnymi nazwami, ale nikt nie tłumaczy czym w zasadzie różni się angielskie agateware od japońskiego nerikomi. I co było pierwsze? Czy natchnienie twórcze przynieść powinny dźwięki buddyjskich pieśni rytualnych czy może tradycyjnych ballad angielskich?

Wszystko zaczęło się prawdopodobnie w Chinach za czasów dynastii T’ang (dla ciekawskich – VII-VIII wiek n.e.). Wydawało mi się, że potwierdzają to przykłady wielobarwnych prac ceramicznych z tego okresu wyświetlane na stronie internetowej Muzeum Chin (China Online Museum), ale jak się okazuje są to przykłady całkiem innej techniki Sancai. Także nie dajcie się zmylić!

chinamuseum
Przykład pracy ceramicznej z czasów dynastii Tang, źródło: www.comuseum.com

Tutaj historia traci nieco swoją dynamikę, by po ośmiu stuleciach, od II połowy XVI wieku nieznacznie zmienić miejsce akcji i toczyć się dalej w Japonii. Z kolei sto lat później technika agatowa zaczęła się rozwijać blisko 9,5 tysiąca km dalej, w Anglii, gdzie pierwsze swoje prace toczył na kole John Dwight (nieświadom ich agatowości, nazywał je marmurkowymi). Niechlubna wieść niesie, że Europejczycy skradli pomysł techniki agatowej z chińskich miejsc pogrzebowych i od tej pory próbowali ją bezczelnie naśladować. Jakby nie było, w Anglii zyskała popularność. Nazwa agateware weszła do słownika na początku XVIII wieku. Jej ośrodkiem stało się niewielkie miasto Stoke-on-Trent (które, nawiasem mówiąc, stanowi obecnie centrum przemysłu ceramicznego Anglii), zaś wiodącym artystą – Whieldon. W Japonii złoty wiek ceramiki agatowej przypada nieco później, na koniec XX wieku, kiedy zaczęto też używać terminu nerikomi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top